menü

  • Arama

Michel Arnoult
 . 
Michel Arnoult
Fransa

Özgeçmiş

Paris doğumlu ve evlatlık olarak Brezilyalı olan Michel Arnoult montaja hazır mobilyanın (Ready-To-Assemble furniture (RTA)) babalarından sayılır. 50'lerin başında Brezilya'ya gelen Arnoult, o zamanın modern mimarlarından Oscar Niemeyer ve ressam Cândido Portinari ile arkadaş olur. O zamanlarda modern mimarlık ve sosyal konut uygulamaları doruklarındaydı ve Michel Arnoult bu yeni ev tiplerindeki küçük hacimler için yeterince uygun mobilya olmadığını farketti. Sonra sade mobilya tasarlamaya başladı ve montaja hazır mobilya konseptiyle ilgili çalışmaya başladı. Bu inovatif ve cüretkar yaklaşım, hemen yerini buldu ve Michel Arnoult Brezilya'daki RTA mobilyanın ilk patronlarından biri oldu. 1952'de Curitiba'da firması Mobilia Cotemporânea'yı kurdu. Bu firma dünyadaki hazır mobilya tasarımı ve üretimine odaklanmış ilk firmalardan biridir. Üretim sürecinin optimizasyonu ilgilendiği alanlardan oldu; birçok mobilya modelinde kullanılabilecek standart parçalar kullandı ve paketleme sistemiyle hacimleri de optimize etti. Üretim süreçlerindeki maliyeti minimize eden bu yaklaşımı sürekli olarak araştırarak büyük mobilya serileri için endüstriyel süreçler uygulamış, Brezilyalı orta sınıfa kaliteli, ucuz ve kolay monte edilebilir mobilya sunmuştur.
Bu devrim niteliğindeki yaklaşımla paket servis konsepti sayesinde müşteriler iskemlelerini, masalarını veya dolaplarını kolaylıkla evlerine götürebildiler. Bu teknik şimdiki "öde ve götür" sisteminin öncülerindendi. Bu konseptin en iyi örneklerinden biri de "Peg Lev" koltuğudur; anlamı "alır ve götürürüm"dür. 1958 yılında tasarladığı, imbuia ahşabından yapılma masif RTA iskemlesi "Ouro Preto", 1964 yılında endüstriyel tasarım dalında Roberto Simonsen Ödülünü almıştır. Michel Arnoult tarafından geliştirilmiş bir başka konsept de "sağlam rahatlıktır": üzerinde iyi çalışılmış bir tasarım, yüksek kalite üretimle birleşirse ahşap bir mobilyaya konfor getirir. 2003'te 81 yaşındaki Michel Arnoult, Pelicano koltuğu ile Museo da Casa Brasileira Ödülünü alır; yeni nesil tasarımcılara konseptinin hala ayakta olduğunu ve bugünün global ve rekabetçi dünyasında hala güncelliğini koruduğunu gösterir. Orta sınıfa iyi fiyatla mobilya sunma isteği hayal ettiğinin de ötesine taşınır.
2005'de hayata veda eden bu hümanist Fransız tasarımcı Modern Brezilya mobilya endüstrisinin babası olarak anılır. Brezilya bugün hazır mobilya endüstrisinin ilk ve önemli bir aktörlerindendir. Michel Arnoult her zaman bütün heyecanıyla tasarımın demokratikleşmesini savundu.

Eğitim / Ülke

Tasarımcı, Mimar / Fransa

Temsilci / Üretici Firmalar

ÖDÜLLER
TASARIMLARI | 2 Adet Ürün Listelendi
KENDİ DİLİYLE TASARIMLARI
Doğru, 30 yıldır aynı şeyi yapıyorum, aynı ahşap sevdasıyla ve iyi iş yapma güdüsüyle. Bu inovasyon trendi beni ilgilendirmiyor. Hatta mobilya bence hiç değişmedi. Tutankamon'dan beri iskemle projesi aynıdır"."

İLETİŞİME GEÇİN

dezinti@dezinti.com

BÜLTEN ARŞİVİ

E-BÜLTEN

E-Posta adresiniz ile üye olun, en son yenilikleri ilk siz öğrenin.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

© 2015 DEZİNTİ TASARIM. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. \\ Developed By Frontal Creative Agency With

Dezinti.com, Türkiye’de modern, post-modern, ekolojik ve çağdaş tasarım mobilyası üreten, tedarikini sağlayan yerli ve yabancı tasarımcıları bir katalog mozaiğinde birleştiren, tasarımı keyifle araştırılabilir kılan bir tasarım portalı... Türkiye’deki ilk mobilya veritabanı Dezinti, dünya standartlarında ürün gerçekleştiren Türk tasarımcıları öne çıkartan, tasarlanmış ürünün üretimini ve tüketimini teşvik eden, mimarlar ve yapı profesyonellerinin projeleri için ürün seçiminde kolaylık sağlayan uluslararası bir tanıtım ve duyuru platformu... Dezinti aynı zamanda sunduğu kişiselleştirilmiş pazarlama hizmetleriyle tasarımseverlere birebir danışmanlık ve destek sağlayan, mimar ve satınalmacılara ürünün seçimi ve tedarikine özel ticari hizmetler veren bir iş platformu, 365 gün açık bir mobilya fuarı...