menü

  • Arama

Firma Haberleri

Decorating Fabrics Inspired by Matisse - Aimée Wilder

With a major show of Henri Matisse`s cut-outs opening stateside this fall, designers are busily creating patterns inspired by the textile-obsessed painter`s art.
Haberin Orijinal Sayfasına Gidin

15 Finds From the 23rd Annual ICFF - Aimée Wilder

New York City lights up each May as thousands of designers, architects, retailers, and enthusiasts flock annually to the International Contemporary Furniture Fair (ICFF) and the after-hours festivities each night following the tradeshow hustle. The four-day-long affair always manages to please, showcasing emerging innovators, hot new product finds, unmatched industry networking, and an endless supply of whistle-wetting cocktails. This year’s event definitely battled less-than-stellar weather, but the show managed to turn out some new stars and showcase classic talent.
Check out a few of our favorite pieces from last week’s 23rd annual ICFF.
Haberin Orijinal Sayfasına Gidin

ICFF 2011: Aimee Wilder - Aimée Wilder

Oh geez. We’ve been huge fans of Aimee Wilder for such a long time. Her graphic, quirky and witty designs grace such surfaces as home textiles, accessories, fashion and print items. There’s just nothing to not love about this fun designer and her great style. Jennifer and Danielle visited her booth at ICFF to ask her about her inspirations and snap some photos of some of her new designs.
Haberin Orijinal Sayfasına Gidin

Contemporary Wallpaper by Aimée Wilder - Aimée Wilder

From retro mix tapes to kissing lovebirds, little robots to quirky 60s prints, there’s no end to the themes contemporary wallpaper designer Aimée Wilder dreams up.
Haberin Orijinal Sayfasına Gidin

İLETİŞİME GEÇİN

dezinti@dezinti.com

BÜLTEN ARŞİVİ

E-BÜLTEN

E-Posta adresiniz ile üye olun, en son yenilikleri ilk siz öğrenin.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

© 2015 DEZİNTİ TASARIM. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. \\ Developed By Frontal Creative Agency With

Dezinti.com, Türkiye’de modern, post-modern, ekolojik ve çağdaş tasarım mobilyası üreten, tedarikini sağlayan yerli ve yabancı tasarımcıları bir katalog mozaiğinde birleştiren, tasarımı keyifle araştırılabilir kılan bir tasarım portalı... Türkiye’deki ilk mobilya veritabanı Dezinti, dünya standartlarında ürün gerçekleştiren Türk tasarımcıları öne çıkartan, tasarlanmış ürünün üretimini ve tüketimini teşvik eden, mimarlar ve yapı profesyonellerinin projeleri için ürün seçiminde kolaylık sağlayan uluslararası bir tanıtım ve duyuru platformu... Dezinti aynı zamanda sunduğu kişiselleştirilmiş pazarlama hizmetleriyle tasarımseverlere birebir danışmanlık ve destek sağlayan, mimar ve satınalmacılara ürünün seçimi ve tedarikine özel ticari hizmetler veren bir iş platformu, 365 gün açık bir mobilya fuarı...